مجله

دانشگاه هاروارد بزرگترین دانشگاه موقوفه جهان

دانشگاه هاروارد بزرگترین دانشگاه موقوفه جهان

سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱

با بزرگترین دانشگاه موقوفه جهان آشنا شوید.

احتمالا بسیاری از شما هم مثل ما نام دانشگاه هاروارد را بارها و بارها بعنوان یک دانشگاه طراز اول علمی در جهان شنیده باشید، اما تصور شما در مورد منابع مالی این دانشگاه چیست؟

بیایید با تاریخچه کوتاهی از این دانشگاه آشنا شویم: دانشگاه هاروارد در سال 1638 تاسیس شد و در سال بعد یعنی 1639، بنام یکی از وزیران وقت پیورتین و وزیر امور داخلی آمریکا «پروفسور جان هاروارد» که استاد این دانشگاه هم بود نامگذاری شد. او نیمی از املاک و سرمایه های خود را به ارزش 780 پوند به همراه 400 جلد کتاب به این دانشگاه اهدا نمود. هاروارد در شهر کمبریج ایالت ماساچوست در ایالات متحده آمریکا واقع شده و قدیمی‌ترین مؤسسه آموزش عالی در ایالات متحده بوده و طبق رتبه‌بندی شانگهای در سال ۲۰۲۱، این دانشگاه در رتبه اول جهانی قرار دارد ، هم‌چنین در بین تمام دانشگاه‌های جهان دانشگاه هاروارد دارای بیشترین تعداد دانش آموختگانی است که برنده جایزه نوبل (161 نفر) و مدال فیلدز (18 نفر) شده‌اند.

دانشگاه هاروارد ثروتمندترین دانشگاه در دنیا است و مجموع دارائی‏‏های آن در سال مالی 2020 با کاهشی 2.8 میلیارد دلاری به 41.89 میلیارد دلار رسید. ضمن اینکه زمین‌‏های تحت تملک این دانشگاه حدود 5076 هکتار است و بسیاری از اموالی که این دانشگاه به دست آورده از طریق وقف بوده است. مجموع دارایی‏‏های وقفی هاروارد در سال 2020 به 40.58 میلیارد دلار می‌رسد که این بالاترین میزان دارایی‏‏های وقفی یک دانشگاه در دنیا است.

البته جالب توجه است که حجم دارایی‏‏های وقفی هاروارد در سال 2016 در مقایسه با سال 2015 با کاهشی 5.2% مواجه بوده است، حجم دارایی‏‏های وقفی هاروارد در سال 2015 به 36.448 میلیارد دلار رسیده بود و این کاهش انتقاداتی را متوجه عملکرد مدیران شرکت مدیریت هارواردHMC  که متولی اداره دارائی‏‏های وقفی هاروارد است، نموده بود.

عمده‌ترین درآمد هاروارد از راه موقوفات این دانشگاه است به طوری که در سال 2016 درحدود 36% از درآمد هاروارد از راه موقوفات این دانشگاه به دست آمد. سایر درآمد‏های هاروارد از راه شهریه دانشجویان، کمک‏ها و قراردادهایی که با سازمان‏های دولتی و غیردولتی انعقاد می‌شود و نهایتا از سایر دریافت‏های متفرقه است. جالب است بدانید درآمد دانشگاه از راه دریافت شهریه از دانشجویان تنها 20 درصد درآمد‏های هاروارد را شامل می‌شود. البته مبلغی که بابت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان اعطا می‌شود از این مبلغ کسر میشود.

بنابراین مجاری اصلی درآمدی هاروارد، پژوهش و موقوفات بوده که ما را در ادامه به بخش موقوفات آن می‌پردازیم.

از مجموع دارائی‏‏های 42.4 میلیارد دلاری هاروارد در سال مالی 2016 بیش از 80% آن معادل 34.5 میلیارد دلار دارای‏‏های وقفی هاروارد می‌باشد و این دارایی در پایان ژوئن 2021 به ارزش 53.2 میلیارد دلار رسید و این بالاترین میزان دارایی‏‏های وقفی یک دانشگاه در دنیا است. مدیریت منابع وقفی و خیریه ای هاروارد، جذب و سرمایه گذاری و درآمدزایی از آن‏ها در شرکتی با نام "شرکت مدیریت هاروارد" انجام می‌پذیرد.

ارزش موقوفات در دانشکده‏‏های مختلف هاروارد با یکدیگر متفاوت است. دانشکده هنر و علوم با اختلاف زیادی نسبت به سایر دانشکده‏‏ها بیشترین موقوفات را به خود اختصاص داده است. سهم این دانشکده از کل موقوفات هاروارد، حدود 14.5 میلیارد دلار است. بعد از آن دانشکده پزشکی و دانشکده بازرگانی در رده‏‏های بعدی قرار دارند.

در طی سالیان متمادی ارزش موقوفات هاروارد معمولا روند افزایشی داشته است که نشان از سیاست درست مدیران است. بررسی‌های ارزش موقوفات این دانشگاه را در دو دهه اخیر (از سال 1993 تا 2013) نشان می‌دهد که کاهش قابل ملاحظه موقوفات در سال 2009 ناشی از تاثیر بحران اقتصادی آمریکاست که در این سال اتفاق افتاد.

البته حامیان هاروارد با نیات متفاوتی به حمایت های مالی از هاروارد میپردازند:

  • نیات خیرخواهانه و معنوی

دانش‌‏آموختگان یا سایر افراد خیر برای ارضای معنوی و مشارکت در فعالیت‏‏های بهبودبخش هاروارد در دنیا از آن حمایت می‏کنند. هاروارد برای تشریح و تبیین اهداف و برنامه‌‏‏های آتی خود و اطلاع رسانی تغییرات مهمی که فعالیت‏‏‏‏ها خود در جهت تغییرات بهبودبخش در دنیا ایجاد می‌کند، در قالب اولویت‏‏های آینده در برنامه کمپین خود این موارد را تشریح می‌کند. حامیان هاروارد با اطلاع از این موارد می‌توانند سهم خود را در ایجاد تغییرات بهبودبخش در دنیا و تربیت رهبران جامعه که هاروارد آن را ماموریت خود می‌داند مشارکت کنند.

  • درآمدزایی

خیرین می‏توانند با سرمایه گذاری دارایی خود در هاروارد برای زندگی یا دوران بازنشتگی خود منبع درآمدی ایجاد کنند. شرکت مدیریت هاروارد به عنوان یک صندوق سرمایه گذاری مطمئن و موفق می‌توانند از دارایی‏‏های خیرین درآمدزایی کند و با ابزار‏های مالی خاصی به هاروارد و حامی کمک کند. ابزار‏های مالی درآمدزا برای حامی در ادامه بیشتر تشریح خواهند شد.

  • معافیت‏‏های مالیاتی

شرکت‏‏‏‏ها یا افراد حقیقی با مشارکت در هاروارد می‏توانند از انواعی از معافیت‏‏های مالیاتی در نظر گرفته شده در قوانین مالیاتی آمریکا برخوردار شوند.


دسته بندی :‌ اخبار رهنمون , بازدید : 256 نفر.

ارتباط با ما

021-66086554

تهران_ صادقیه_خیابان گلاب_ بلوار چوب تراش_ پلاک 10

contact@mahed.org

شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی رهنمون و دریافت آخرین اخبار، لطفا پست الکترونیک خود را در کادر زیر وارد کنید :

کپی‌رایت ۱۴۰۰ ، کلیه حقوق محفوظ است..
طراحی وب‌سایت : ایران پترو گرافیک