مجله

در Ad Astra ، مدرسه شگفت‌انگیز ایلان ماسک، چه می‌گذرد؟

در Ad Astra ، مدرسه شگفت‌انگیز ایلان ماسک، چه می‌گذرد؟

دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱

در Ad Astra ، مدرسه شگفت‌انگیز ایلان ماسک، چه می‌گذرد؟

تکنولوژی با بالا و بالاتر بردن ظرفیت‌های آموزشی، نقش ثابت و بسزایی را در ارتقا سطح آموزشی انسان‌ها ایفا کرده است.

در عرصه فناوری و نوآوری در قرن 21، ایلان ماسک یکی از شخصیت‌های منحصر به فرد و تاثیرگذار در سطح جهان به شمار می‌رود که مرزهای فناوری نوین را درنوردیده است.

هدف ابتدایی وی از تاسیس مدرسه Ad Astra  که در زبان لاتین به معنای «به سوی ستارگان» است، آموزش فرزندان خود و فرزندان دیگر کارمندان شرکت SpaceX، بر حسب تکنولوژی‌های پیش‌بینی‌شده برای آینده این فرزندان، بوده است.

ایلان ماسک در سال 2015 و در مصاحبه با تلویزیون پکن، از تاسیس این مدرسه خبر داد. او در این مصاحبه گفت:«این نمره و یا مقطع تحصیلی نیست که باعث می‌شود دانش‌آموزانی در یک مقطع زمانی خاص در یک کلاس کنار هم بنشینند.به جای این روند کلیشه‌ای، لازم است که  بچه‌های گروه سنی هفت تا چهارده‌سال به‌صورت گروهی با یکدیگر فرآیند حل مسئله را بیاموزند و نه صرفا کار کردن با ابزارها را. آن‌ها  در این جا یاد می‌گیرند که چگونه به‌وسیله ابزارها مسئله حل کنند.»

سیستم آموزشی این مدرسه کاملا با آن‌چه ما پیش از این در مدارس خود می‌آموختیم متفاوت است.

ایلان مدیریت این مجتمع آموزشی غیرانتفاعی و تجربه محور را به عهده دارد. Ad Astra  در سازمان SpaceX واقع در منطقه هاوتورن ایالت کالیفرنیا واقع است.

ماسک روند ساخت این مدرسه را پس از بیرون آوردن همه فرزندانش از مدارس خصوصی لس آنجلس با این اعتقاد که این مدارس بیشتر روی آموزش ابزارها به بچه‌ها متمرکزند و نه گسترش مهارت‌های آن‌ها در زمینه علاقه فردی، آغاز کرد. او معلم یکی از بچه‌هایش به نام جاش دانرا نیز استخدام کرد و با کمک او که یکی از هم‌بنیان‌گذاران Ad Astra  نیز هست، این مدرسه را بنا کرد.

مدرسه Ad Astra  با توجه به معنای اسم آن، با هدف خلق آثار بزرگ تاسیس شده که معنای آن درست با آن‌چه ایلان ماسک در ذهن دارد، هم‌سو است.

این مدرسه تا سال 2017 هیچ وبسایت رسمی نداشت با این حال، هم‌چنان مدرسه‌ای بود که خانواده‌های لس‌آنجلسی با تمکن مالی بالا تمایل داشتند تا فرزندان خود را در آن ثبت‌نام کنند.

این مدرسه تقریبا 50 دانش‌آموز هفت تا چهارده ساله را در خود جای داده است و طبق قوانین خاص آن، به علت فشردگی نسبت تعداد دانش‌آموزان به کارکنان،  تعداد دانش‌آموزان پذیرش شده، هیچ‌گاه از 50 نفر تجاوز نخواهد کرد.

در سال 2017 برای 12 ظرفیت خالی موجود در مدرسه، چهارصد خانواده برای فرستادن فرزندانشان  به رقابت پرداختند. برای راهیابی به این جایگاه‌ها دانش‌آموزان باید در یک تست ارزیابی که توسط روانشناس کودک انجام‌می‌شد، نمره قبولی را کسب می‌کردند.

هدف مدرسه آموزش رهبران آینده با رهیافت چند رشته‌ای و ارزیابی بر اساس اصول  اولیه  است.

در اصطلاح عامیانه، اصول اولیه اساساً عمل زیر سؤال بردن مؤثر هر فرضی است که فکر می‌کنید در مورد یک موضوع یا موقعیت خاص می‌دانید و پس از آن اطلاعات و هماهنگی‌های جدید را بدون هیچ گونه آمادگی، عملاً مانند یک نوزاد، ایجاد کنید. این به سادگی به این معنی است که چگونه می‌توانید در مورد کاری که قبلا انجام شده است تجدید نظر نمایید تا آن را بهتر کنید.

این‌طور فکر کنید که اگر نیکولا تسلا قوانین اولیه را در مورد الکتریسیته کشف نکرده بود آن‌گاه جهان هیچ گاه انقلاب ناشی از سیستم برق و 300 پتنت جهانی حاصل از اختراعات او را به ثبت نمی‌رساند.

صفحه لینکدین ساده این مدرسه حاکی از آن است که حدودا بین 11 تا 50 کارمند دارد.

Ad Astra   به ترویج عشق به یادگیری، کنجکاوی پایدار و یادگیری نامحدود معتقد است. Ad Astra  یک مدرسه آزمایشگاه‌محور است که  هدف آن توسعه علم، فناوری و آموزش است.

هدف این مدرسه پیشبرد هر دانش‌آموز در راستای پتانسیل‌های درونی اوست. با این چشم انداز که تا سال 2035 دنیای ما پر از دستگاه‌هایی بر محور هوش مصنوعی، روبات‌ها، ماشین‌های هیبریدی و سفرهای هفتگی به فضا خواهد بود.

احتمالا یکی از بچه‌هایی که پس از سال 2010 متولد شده رسالت انجام این کارهای بزرگ را در عرصه جهان عهده‌دار خواهد بود. مدرسه Ad Astra  هم‌اکنون مسئولیت آماده‌سازی چنین رهبرانی را بر عهده دارد .

این مدرسه به‌صورت یک سیستم سرمایه‌گذاری خطرپذیر عمل کرده و دانش‌آموزان را برای فوق‌العاده‌ترین پروژه‌های زمان حال حاضر ما آماده می‌سازد که حوزه رباتیک، انرژی هسته‌ای و پیش‌بینی خطرات ناشی از هوش مصنوعی را در بر می‌گیرد.

طبق فلسفه و باور موجود در این مدرسه مهم‌ترین راهنمای هر دانش‌آموز در راستای موفقیت تحصیلی او در آینده، عطش و علاقه او به یادگیری است و ما باور داریم که می‌توانیم این عطش را به مقدار کافی، با کمک به دانش‌آموزان در راستای کاوش میان علایق انسانی آن‌ها، بیدار کنیم.

فلسفه حاکم بر این مدرسه همچنین، بر این باور است که پروژه‌هایی مانند اکتشاف مریخ، یکی از چشم‌اندازهای پهناور بشری است. پروژه‌های این چنینی به کودکان یک جستجوی کنجکاوی برای کسب دانش را القا می کند که می تواند جرقه ای الهام‌بخش را برای همیشه، در ذهن آن‌ها فروغ ببخشد.

او برای آن‌که به آنچه در ذهن خود داشت جامه عمل بپوشاند، تمرکز خود را روی یافتن استعداد و علاقه دانش‌آموزان گذاشت این علاقه هر چیزی می‌تواند باشد خواه موسیقی، رباتیک، ساختمان‌سازی یا نقشه‌کشی و... در این مدرسه تلاش می‌شود تا دانش‌آموزان در راستای افزایش مهارت‌های خود با توجه به علایق و استعدادها، گام بردارند.

یکی از ویژگی‌های بارز شخصیتی ایلان ماسک این است که هر آن‌چه در جهان برخلاف میلش پیش رود، با قوه خلاقیت و نوآوری خود، آن را مطابق با میل و علاقه خود تغییر می‌دهد. فرقی هم نمی‌کند که آن چیز موشک باشد یا ماشین‌های الکتریکی، سیستم پرداخت الکترونیکی و یا حتی مدرسه.

 

Ad Astra  دارای کادر آکادمیک بین‌المللی شامل یک گروه زمین‌شناسی از هاروارد در جهت تربیت افراد حرفه‌ای در زمینه شناسایی پتانسیل‌های شیمیایی زمین، سیارات و علم نجوم، زیست‌ستاره‌شناسان، دانشمندان و مدرسین علوم، مهندسان صنایع، عکاسان، فیلم‌سازان و صدابرداران حرفه‌ای است. به منظور حمایت از این تکانش آموزشی، مدرسه Ad Astra  یک برنامه آموزشی انحصاری برای طرح‌درس‌ها و کتاب‌های آموزش ریاضیات و علوم، طراحی کرده‌است. آن‌ها ابزارهای آموزشی فوق‌العاده خود را با دیگر معلمان به اشتراک می‌گذارند، تا آن‌ها نیز در این اکتشاف علمی فوق‌العاده سهیم باشند.

برنامه تحصیلی در Ad Astra نوعی برنامه نامتعارف است. دانش‌آموزان در این مدرسه هوش مصنوعی و نحوه سخنرانی در کنفرانس‌های Ted را می‌آموزند

آموزه‌های اخلاقی نیز در این مدرسه بر مبنای طرح‌ها و سناریوهای فرضی انجام می‌شود. مثلا یک سناریو مانند این که: «چه کسی باید برای آلوده کردن دریاچه همسایه تنبیه شود ؟»

پیتر دایمندیز[1]، مدیرعامل بنیاد جایزه شرکت SpaceX در بازدید خود از مدرسه قوانین اخلاقی حاکم بر آن را به اشتراک گذاشت. دسترسی خاص پیتر به این قوانین احتمالا به این دلیل بوده است که ایلان ماسک در جایگاه بالا دست او در بنیاد جایزه SpaceX قرار داشت.

او مثالی از قوانین اخلاقی و معنوی حاکم بر مدرسه را بیان کرده است:

«یک شهر کوچک در حاشیه دریاچه را تصور کنید که بخش اعظم آن تنها به وسیله یک کارخانه تامین می‌شود. اما پسماندهای  آن کارخانه، دریاچه را آلوده کرده و حیات وحش را از بین می‌برد. به نظر شما چه باید؟

از طرفی بستن آن کارخانه به معنای این خواهد بود که همه افراد کار خود را از دست می‌دهند و از طرف دیگر با دایر ماندن کارخانه دریاچه و حیات وحش همگی از بین خواهد رفت.

این نمونه‌ای از یکی از بحث‌های روتین میان بچه‌ها به صورت بازی است که اهمیت جهان پیرامون را به آن‌ها می‌شناساند.

در یکی از مصاحبه‌های پیتر دایموندیز با جاش دان در سال 2017، وی اعلام کرد که هر چند دانش‌آموزان در ساعت ناهار وسطی بازی می‌کنند، اما ورزش به‌طور ویژه،  جزو برنامه آموزشی این مدرسه نیست. یادگیری زبان‌های خارجی نیز از این برنامه حذف شده‌اند چرا که ایلان ماسک معتقد است که نرم افزارهای ترجمه نسل جدید، که خود مشغول طراحی آن‌هاست، این مسئله را در آینده‌ای نه چندان دور، ساده خواهدکرد.

به جای این دروس کلیشه‌ای دانش‌آموزان زبان‌های کدنویسی متنوعی را یاد می‌گیرند که طرح‌ها، سوئیفت‌ها، نمونه‌های اولیه و آزمایش‌ها، به همراه علوم کاربردی دیگر که کمی از علوم تدریس شده در مدارس معمولی ساده‌تر هستند را، در بر می‌گیرد.

وقتی در مورد کلاس شیمی مدرسه پرسیدم دن گفت:«ما اونجارو منفجر می‌کنیم.!»

دانش‌آموزان در این مدرسه ساختارهایی می‌سازند که به آن‌ها یک فریم از بالون‌های هوا گفته می‌شود. بدین‌ترتیب آن‌ها کارآفرینی را تمرین می‌کنند.

دانش‌آموزان Ad Astra  واحد پول مخصوص خود به نام Astra  را نیز دارند که با این واحد پول با یکدیگر به تجارت می‌پردازند.

دان می‌گوید: آن‌ها یک بازار مبادله کالا به نام Baazar  هم دارند که در آنجا هر کدام 3 بار در سال شرکت فرضی شخصی خود را اداره می‌کنند.

مثلا یکی از بچه‌ها وبسایتی برای فروش شیرینی‌های خود ساخته است .

ماسک، کلیه هزینه‌های مدرسه را پرداخت کرده و در سال 2014 و 2015، 475000 دلار برای ساخت مدرسه هزینه کرده است. این چنین سخاوتی این امکان را برای ماسک فراهم می‌سازد تا هر دانش‌آموزی را که بتواند با امکانات مدرسه خود را وفق دهد، انتخاب کند.

برنامه آموزشی تطبیقی مدرسه سفرهای داخلی، تمرینات هوشمند روی طبیعت، فضا و علوم زیستی را دربرمی‌گیرد.

در نهایت، دانش‌آموزان این مدرسه به محققان سراسر جهان در تحقیقات مربوطه پیوسته‌اند. آن‌ها می‌‌توانند پروژه‌های مربوط به  تصویربرداری از  مریخ توسط دستگاه فضایی ناسا یا کار با سیستم‌های ارتباطی  راه دور اقیانوس سبز را برای کار روی ربات‌ها  مطالعه امواج، انتخاب‌کنند.

Ad Astra ، تعداد  دانش‌آموزان  خود را در طول هفت سال، از 9 نفر در سال 2014 ، به 50 دانش‌آموز، که فرزندان کارمندان SpaceX و دیگر دانش‌آموزان مستعد را شامل می‌شود، رساند.

اما باید گفت که چنین آموزش‌هایی ارزان نیست و هزینه سالیانه سی هزار دلار را دربر می‌گیرد که البته، بعضی دانش‌آموزان کمک‌هزینه مالی نیز، دریافت می‌کنند.

ایلان ماسک گفته است:«این نشانه بسیار خوبی است که دانش‌آموزان واقعا عاشق رفتن به مدرسه باشند. من از مدرسه رفتن متنفر بودم و به عنوان یک کودک، مدرسه رفتن برایم عذاب‌آور بود. اما بچه‌ها باید طوری عاشق مدرسه باشند که تعطیلات برایشان ملال‌آور و کسل‌کننده باشد. طوری که دلشان بخواهد به مدرسه برگردند.»

هدف اصلی Ad Astra آموزش تفکر نقادانه و منطق نوآورانه به جوانان است. وقتی بچه‌ها این مهارت را به طور کامل کسب کردند، آینده در دستان آن‌ها خواهدبود.

ماسک بر آن است تا مهارت‌های فوق‌العاده بچه‌ها را در سنین پایین به بوته آزمایش و ظهور بگذارد.

 

 


دسته بندی :‌ اخبار رهنمون , بازدید : 154 نفر.

ارتباط با ما

021-66086554

تهران_ صادقیه_خیابان گلاب_ بلوار چوب تراش_ پلاک 10

contact@mahed.org

شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی رهنمون و دریافت آخرین اخبار، لطفا پست الکترونیک خود را در کادر زیر وارد کنید :

کپی‌رایت ۱۴۰۰ ، کلیه حقوق محفوظ است..
طراحی وب‌سایت : ایران پترو گرافیک