مجله

تاریخچه دانشگاه استفورد به عنوان یکی از مشهورترین دانشگاه‌های وقف شده در دنیا

تاریخچه دانشگاه استفورد به عنوان یکی از مشهورترین دانشگاه‌های وقف شده در دنیا

دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱

دانشگاه لیلاند استنفورد جونیور در سال 1885 توسط جین و لیلاند استنفورد به یاد تنها فرزندشان، لیلاند جونیور، که در 15 سالگی بر اثر تب حصبه درگذشت، تأسیس شد. پس از مرگ وی در سال 1884، استنفوردها تصمیم گرفتند که از ثروت خود برای انجام خدمتی در قبال فرزندان دیگران، استفاده کنند.

در دوره‌ای که بیشتر دانشگاه‌های آن زمان به یک سازمان مذهبی وابسته بودند و معمولا فقط دانشجویان مرد را پذیرش می‌کردند، آنها تصمیم گرفتند دانشگاهی مدرن و به دور از کلیشه‌های سنتی و جنسیتی آن زمان  بنیان‌گذاری کنند تا مجرایی برای تولید علم و ایده‌های نو در جهان بوده و به رفاه عمومی جامعه، به نفع بشریت کمک کند.

لیلاند استنفورد، که به عنوان فرماندار در کالیفرنیا خدمت می کرد، ثروتی را که از تامین مواد معدنی و معادن طلای کالیفرنیا و خدمت در تاسیس راه‌آهن مرکزی پاسفیک  به دست آورده بود، به دانشگاه اختصاص داد.

استنفوردها تصریح کردند که زمینی که به دانشگاه منتقل کرده‌اند امکان فروش ندارد و محوطه دانشگاه همچنان به نام مستعار "مزرعه" شناخته می‌شود. پردیس در سرزمین اجدادی قبیله مووکما اوهلون واقع شده است. این سرزمین برای مردم اوهلون اهمیت زیادی داشته و دارد. امروزه، دانشگاه و قبیله مووکما اوهلون در باستان شناسی تحت رهبری جامعه، تفسیر تاریخی و یک باغ گیاهی بومی شریک هستند.

استنفوردها معمار منظر فردریک لا اولمستد را برای طراحی محوطه دانشگاه استخدام کردند. همکاری آن‌ها با اولمستد و شرکت معماری Shepley، Rutan و Coolidge منجر به ساختن ساختمان‌های مشخصه ماسه‌سنگ محلی استنفورد با سقف‌های کاشی‌کاری‌شده قرمز شد که یک چهارطاقی محصور با کلیسای یادبود را به عنوان مرکز آن احاطه کردند. پلان مستطیلی چهارگوش اصلی به گونه ای طراحی شده بود که از طریق یک سری از چهار ضلعی ها که به صورت جانبی توسعه یافته اند، گسترش یابد. استنفورد درهای خود را در 1 اکتبر 1891 با حدود 555 دانش آموز در سال اول باز کرد.


دسته بندی :‌ اخبار رهنمون , بازدید : 141 نفر.

ارتباط با ما

021-66086554

تهران_ صادقیه_خیابان گلاب_ بلوار چوب تراش_ پلاک 10

contact@mahed.org

شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه پست الکترونیکی رهنمون و دریافت آخرین اخبار، لطفا پست الکترونیک خود را در کادر زیر وارد کنید :

کپی‌رایت ۱۴۰۰ ، کلیه حقوق محفوظ است..
طراحی وب‌سایت : ایران پترو گرافیک